fbpx

Nasıl Sipariş Veririm?

0286
777
00 77

Tatlan Tahin Helvası Nasıl Hazırlanır?

Helva nasıl yapılır?

Tatlan tahin helvası, müthiş bir emeğin öyküsüdür. Bin bir emekle üretilen tahin ile şekerin buluşmasıdır. Susamın tarladan fabrikaya gelene kadar gösterilen özendir.

Çeşidine ve yetiştirilen bölgenin özelliğine göre bir dekar alandan en fazla 100-150 kg elde edilebilen susam işletmemize geldikten sonra hiçbir katkı kullanılmadan kabuklarından ayrılarak yıkanır, kavrulur, elenir. Daha sonra sadece susamdan tahin elde etmek amacı ile özel olarak dizayn edilmiş bir değirmen ile buluşturulur. Sanki avuç ayalarınızın arasında sıkıca bastırarak ezer gibi değirmen taşlarında ezilen pırıl pırıl susamlar, sıcacık TAHİN haline getirilir. Bundan sonra tahin, lezzetli helva olmaya hazırdır.

Çöğen suyunun hikayesi ise bambaşka bir emek, bambaşka bir yolculuktur. Çöğen otu aslında helvacı otu diye bilinmektedir. Çöğen otunun yılda sadece 3 ay kök sökümü yapılır ve doğada kendi halinde yetişir. Soyulur, kurutulur, kaynatılır, pastörize edilir.

İşi sadece tahin helvası üretmek olan ustalarımız, öncelikle şekeri ve çöğen suyunu ateşte yavaş yavaş sabırla kaynatır. Bu işlem bembeyaz bir ağda ortaya çıkana kadar devam eder. Ustaların gözleri ağdanın istenilen sıcaklık ve kıvama gelmesini bekler. O an geldiğinde ise bolca tahini, hazırlanan ağda ile kavuşturur. Usta ellerde saatlerce ağda ile bolca tahini birbirine daha fazla karışsınlar diye yoğurulur, küreklenir. Tel tel, lif lif olduğunda bu muhteşem lezzet adına yakışır şekilde istenilen ağırlıklarda ambalajlanır. O artık Tatlan güvencesi kalite belgeleri ve uzman personelin titiz kontrolleriyle tüketicilere Tatlan Tahin helvası olarak sunuma hazırdır.

Afiyet olsun…

Pin It on Pinterest

Share This

Paylaş