fbpx

Nasıl Sipariş Veririm?

0286
777
00 77

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahinin faydaları nelerdir?

Tahin, genel olarak Kuzey Afrika, Yunanistan, İran, Ortadoğu ve Türk mutfağında kullanılan bir besindir. Tahin, öğütülmüş susam tohumundan elde edilir. Tahinin karaciğer detoksundan, genç ve yaşlılarda kasların sağlığının korunmasından gelişimine, kansızlığın önlenmesinden bağışıklığın korunmasına, sindirimi kolaylaştırarak kilo kaybına destek olmasından beyin gelişimine kadar pek çok faydaları yapılan bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur.

Tahin, Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Tahinde bolca bulunan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinden özellikle Omega-3 yağ asitlerinin vücuttaki kolesterolü düşürmekle kalmadığı aynı zamanda kalpte oluşan iltihabın temizlenmesine de katkı sağlayarak kalbi koruma da önemli bir role sahip olduğu görülmüştür.

Bağışıklığı Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Tahinde bolca bulunan fosfor, kalsiyum, demir ve bakır gibi çok önemli dört mineral ile bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu desteği sağladığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı verdiği bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Özellikle dünyanın Covid-19 ile mücadele sürdürdüğü şu günlerde hepimizin vücut bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerektiği düşünülürse, tahinin bu mücadelede ön saflarda yanımızda olması gerektiğini sonucuna varılabilir.

Beyin Gelişimine Katkı Sağlar

Tahinde Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin bolca bulunması, vücudumuzdaki sinir dokularının gelişimine olumlu katkılar sunar. Bu katkıların da beyin gelişimine ve beyin sağlığına destek olarak Alzheimer hastalığını önlemeye veya yavaşlatmaya katkı sağladığı görülmüştür. Omega- 3 tüketildiğinde hafızanın kuvvetlendiği ve düşünme gücünün arttığı, tahinde de bulunan manganezin de sinir ve beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür.

Tahin Antioksidanlar Yönünden Zengindir

Tahinde bolca bulunan bakır ve magnezyumun özelliklerine bakarsak; bakır, şişliği azaltma ve ağrıyı hafifletme yeteneğine sahiptir. Ayrıca Romatoid artrit belirtilerinin tedavisinde iltihap sökücü özelliği vardır. Yine astım hastalarının soluk yollarının genişlemesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Magnezyum da astım belirtilerinin azaltılması ve hafifletilmesinde faydalıdır. Bu iki mineral bakımından zengin olan tahin her gün bolca tüketilmelidir.

Tahin Kemik Gelişimini Destekler

Fosfor, kalsiyum, demir, bakır yönünden zengin olan tahin bolca tüketildiğinde tahinde bulunan bu minerallerin osteoporozun önlenmesine ve kemik yoğunluğunun artmasına destek olduğu yapılan çalışmalardan anlaşılmaktadır.

Pin It on Pinterest

Share This

Paylaş